Середня Азія на порозі потрясінь: журналіст розповів про загрозу великої війни

Нестабільність зростає, оскільки США зменшують присутність у регіоні, розповів Іван Яковина

Середня Азія на порозі потрясінь: журналіст розповів про загрозу великої війни

У Середній Азії після виведення військ США з Афганістану може початися масштабна війна за територію і ресурси.

Про це розповів в ефірі програми "Світогляд Сьогодні" на телеканалі "Україна 24" журналіст-міжнародник Іван Яковина, коментуючи прикордонний конфлікт між Таджикистаном і Киргизстаном. За його словами, сьогодні президент Таджикистану Емомалі Рахмон "дуже хвилюється".

"Американці збираються йти з сусіднього Афганістану. Після цього з Афганістану попруть усілякі неприємні особи, що бажають побудувати ісламський халіфат у всій Центральній Азії. Рахмону скоро 70 років, йому треба готувати передачу влади своєму синові Рустаму, який, навпаки, занадто молодий. Є ризик, що щось там піде не так, і владу захопить хтось сторонній. Але в Рахмона є спосіб зміцнити свою владу і згуртувати народ, як завжди. Для цього потрібна маленька переможна війна", - розповів Яковина.

Читайте також: "Путін для Китаю — як Лукашенко для Росії": журналіст про боротьбу за вплив у світі

Популярні відео

Як зазначив журналіст, "підходящою жертвою" для такої війни є Киргизстан:

"Там нормальної стабільної влади як не було, так і немає. Південний захід цієї країни відділений від основної частини гірським хребтом, війська туди так просто не перекинути. Через особливості географії таджики можуть відхопити собі величезний шматок території Киргизстану, якщо встановлять контроль над приблизно 5 кілометрами дороги, яка зараз з'єднує таджицький анклав Варух. Якщо це вийде, то величезна малонаселена частина Киргизстану сама стане анклавом, з усіх боків оточеним Таджикистаном. Причому таджики кажуть, що історично це їхня земля, ніяких киргизів там не було, їх СРСР притягнув".

Як повідомив міжнародник, таджики і киргизи звинувачують в початку протистояння один одного, але з боку все виглядає так, ніби таджицьке керівництво вирішило перевірити, наскільки реально відкусити шматок території у сусідньої країни.

"На місці зіткнення з таджицького боку відразу з'явилася важка техніка, почалися справжнісінькі бої, але киргизи були готові до такого і навіть спалили таджицьку прикордонну заставу. Зіткнувшись з серйозним опором, таджики свій наступ розвивати не стали. Між державами почалися жорсткі переговори, які начебто закінчилися перемир'ям. Дещо зрозуміло вже зараз - Середня Азія опинилася на порозі серйозних потрясінь. Ці події на кордоні Таджикистану та Киргизстану - це перша ластівка. З відходом американців і з посиленням ролі Китаю і Росії в цьому регіоні майже напевно почнуться і інші зіткнення за багатства, інфраструктуру, особливо за воду, яка стає більш дефіцитнішим ресурсом. Боюся, що в найближчі десятиліття ми будемо все частіше згадувати цей регіон", - зазначив Яковина.

Читайте також: Затіяв хитру гру: журналіст сказав, куди Байден хоче прибрати Путіна

Раніше журналіст Іван Яковина в ефірі телеканалу "Україна 24" розповів, як Китай відпрацьовує прийоми війни проти США.

Джерело Україна 24 Теги