Українці зможуть відправляти сусідів на лікування до психіатра: що придумали в Раді

Нардепи хочуть розширити коло осіб, які можуть вимагати направлення людини на примусове лікування

Українці зможуть відправляти сусідів на лікування до психіатра: що придумали в Раді

Українці невдовзі зможуть відправити, наприклад, сусіда до психіатричної лікарні. Щоправда, через суд. І лише після того, як депутати внесуть відповідні зміни до вже чинного закону. Що саме хочуть змінити та навіщо — в сюжеті "Україна 24".

"Він дуже агресивний, він дуже небезпечний, він чіпляється до дітей, до підлітків", — мова про сусіда жительки Києва Ілони Яцюк, який не дає спокою цілому будинку понад 20 років. 

"Коли ти йдеш повз нього, ти не знаєш, що від нього очікувати. Він може схопити за руку, він може навіть когось агресивно ущипнути — або дитину, або навіть дорослого. Він дуже погано реагує на красивих жінок", — розповідає Ілона. 

Читайте також: Лікування психічно хворих: ексміністр розповів, чим допоможе держава

Раніше сусіди зверталися до поліції. За їхніми словами, чоловік навіть лікувався, але потім знову брався за старе. Та психіатр каже, страждає не лише оточення, а й люди з розладами психіки.

"Він затягує хворобливий процес, він ускладнює перебіг своєї хвороби та прирікає себе на швидкий початок важчих стадій захворювання, які можуть привести до інвалідності та повної втрати працездатності та соціального статусу", — каже Андрій Мухоморов, лікар-психіатр.

А домогтися примусової госпіталізації в Україні вкрай складно. 

"Законодавство у цій сфері дуже сире. Механізми ці настільки неврегульовані, що фактично покласти людину на примусове лікування майже неможливо. Єдиний механізм — якщо лікар-психіатр надасть відповідний дозвіл на примусове лікування людини. Інших варіантів, щоб зверталися інші зацікавлені особи, в діючому законодавстві немає", — каже адвокат Микола Хахула.

Популярні відео

У Верховній раді уже зареєстрували законопроєкт, який розширить коло цих осіб. Зокрема, заяву про проведення примусового психіатричного огляду, крім психіатра, зможуть подавати родичі, поліцейські та навіть будь-хто, дослівно, “чия нормальна життєдіяльність систематично порушується”.

Читайте також: Ілюзія контролю — психіатр пояснив поведінку злочинців у Луцьку та Полтаві

Та цей законопроєкт вже викликав гарячі дискусії. Мовляв, а чи не дискримінує? Правозахисники звернулися до міжнародних документів. 

"В більшості по суті випадків не потрібна усвідомлена згода пацієнта або згода його законного представника. У цьому вже є дискримінація. Бувають такі ситуації, коли пацієнт не може дати таку згоду, але, відповідно до цих міжнародних документів, обов'язково повинна надаватися його законним представником", — розповів Віктор Філатов, аналітик ГО "Правозахисна група "СІЧ".

Зараз законопроєкт на розгляді у Комітеті з питань правової політики. І це тривалий процес, адже усі профільні структури мають підготувати коментарі. І лише після цього комітет знову збереться для того, щоби вирішити, чи вартий законопроєкт голосування під куполом.

Джерело Україна 24 Теги