Венедіктова назвала головні проблеми з захистом довкілля в Україні

Генпрокурорка наголосила на необхідності реагування на забруднення атмосфери

Венедіктова назвала головні проблеми з захистом довкілля в Україні

Нагальними проблемами у сфері охорони довкілля в Україні є несистемність природоохоронного нагляду та державного моніторингу навколишнього природного середовища. Також не налагоджено дієву співпрацю між органами прокуратури, правоохоронними та іншими уповноваженими органами.

Про це заявила генеральна прокурорка Ірина Венедіктова 17 березня на нараді керівників правоохоронних та інших державних органів з питань додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, повідомляє прес-служба Офісу генпрокурора

"Вимагає покращення взаємодія органів контролю та поліції з метою забезпечення встановлення осіб правопорушників. Через низький професійний рівень окремих працівників контролюючих органів ними нерідко надсилаються для внесення до ЄРДР матеріали за очевидної відсутності складу правопорушення. Поряд з цим, наявні випадки нереагування або й відвертого ігнорування інформації про масштабні порушення в сфері екології. Окрім того, про яку результативність контролю над дотриманням природоохоронного законодавства може йтися, коли представники уповноважених державних органів ледь не щодня самі викриваються на скоєнні корупційних злочинів", – наголосила вона.

Читайте також: Венедіктова розповіла про успіхи Офісу генпрокурора у "надважливому напрямку"

Фото: Офіс генерального прокурора України

Також Венедіктова констатувала, що загалом унаслідок спільних зусиль у 2020 році викрито майже на чверть більше кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природного середовища – 4 558 проти 3 769 у 2019 році.

Водночас, вона наголосила на нагальності ефективного реагування на забруднення атмосфери – викиди від промисловості становлять майже 3 мільйони тонн на рік. За такого стану із розслідуваних органами Нацполіції минулого року трьох сотень правопорушень за фактами забруднення повітря, жодне не завершилося направленням обвинувального акту до суду.

Реальну загрозу екологічній безпеці держави та здоров'ю населення створює проблема накопичення відходів виробництва і споживання. Несанкціоновані сміттєзвалища, які є джерелом інтенсивного забруднення земель, атмосфери та підземних вод, наявні на території кожної області.

Гостро постають питання раціонального використання та охорони водних ресурсів, однак результати діяльності правоохоронців із викриття та розслідування порушень у цій сфері явно не відповідають реальному стану законності.

"Із розслідуваних торік 176 кримінальних проваджень цієї категорії до суду з обвинувальним актом скеровано аж одне. Колеги, поясніть мені, кому потрібна така робота?", – звернулася до учасників наради генеральна прокурорка.

Фото: Офіс генерального прокурора України

Водночас Ірина Венедіктова наголосила, що вдалося дещо активізувати протидію злочинам у сфері земельних правовідносин – кількість скерованих до суду минулого року обвинувальних актів цієї категорії зросла на чверть – 608 проти 489 у 2019 році. Також покращено роботу із забезпечення відшкодування заподіяних злочинами збитків – сума, на яку пред’явлено позови та накладено арешт, збільшилася удвічі.

Актуальною залишається проблема порушення правил охорони або використання надр, незаконного видобутку корисних копалин. Загалом у сфері надрокористування до кримінальної відповідальності торік притягнуто близько трьохсот осіб, у тому числі посадовців відповідних підприємств.

Читайте також: Венедіктова пояснила, чого не мають права робити українські правоохоронці

Однією із найбільших екологічних проблем в державі є нелегальний видобуток бурштину. На сьогодні органами Національної поліції до ЄРДР внесено відомості щодо майже трьохсот правопорушень цієї категорії, половину з яких – закрито. Натомість, менше 11% скеровано до суду. У залишку є 120 правопорушень, у вчиненні лише трьох з яких особам повідомлено про підозру. Також попри те, що протиправна діяльність, пов’язана з незаконним видобуванням бурштину, вочевидь носить організований характер, торік ліквідоване лише одне таке угруповання.

Також, за словами генеральної прокурорки, вимагає більшої ефективності боротьба із злочинністю у сфері лісокористування, недостатньо спрямовуються зусилля щодо протидії контрабандному переміщенню деревини через митний кордон України. Постійної уваги потребує також стан додержання законодавства в зоні відчуження довкола Чорнобильської АЕС.

Раніше Ірина Венедіктова підбила підсумки року роботи на посаді генпрокурора

Джерело Україна 24 Теги