"Ми не могли не віддати": Кравчук пояснив, як Україна втратила ядерну зброю

За словами першого президента, ядерна зброя стала небезпечною для самої України

"Ми не могли не віддати": Кравчук пояснив, як Україна втратила ядерну зброю

Перший президент України Леонід Кравчук в ефірі телеканалу "Україна 24" розповів, чому в 90-х роках країна змушена була відмовитися від свого ядерного статусу.

"Ми не могли не віддати ядерну зброю, тому що Україна не виробляла ядерні боєголовки. Вони завозилися з Росії, носії стояли в Україні, 176 носіїв, а ядерних боєголовок було 1300. І все в житті має початок і має завершення. Так і боєголовки - вони не вічні, настає час, коли їх треба міняти. У 1997 році "термін життя" боєголовок спливав, вони ставали небезпечними. Їх потрібно було зняти з ракет і поставити нові, а у нас їх не було, боєголовки не продаються. І, звичайно, Росія ніколи не обіцяла Україні, що забере старі й поставить нові", - розповів перший президент.

Читайте також: Ядерна зброя не врятувала б Україну від Росії - Гордон назвав причину

Популярні відео

За його словами, в такій ситуації в України "не було іншого шляху".

"Були й питання тиску, але якби ми знали, що маємо свої боєголовки, полігони для випробувань, можливість контролювати ядерну зброю - ясна річ, що можна було б домовлятися і говорити, що раз ви тиснете, ми будемо шукати інші варіанти. Але тут тиск поєднувався з об'єктивною ситуацією, коли ядерна зброя ставала небезпечною. Мені вчені на документах показували, що якщо ми не зробимо цього кроку, то ядерний Чорнобиль нам просто здасться квіточками. Кожна з тих боєголовок у десятки разів більша за ту, яка була скинута на Хіросіму і Нагасакі. Україна прийняла декларацію, що в перспективі буде без'ядерною державою", - розповів Кравчук.

Читайте також: "Розраховано на Україну": в Росії пояснили указ Путіна про ядерну зброю

Перший президент додав, що тиск на українську владу відбувався з усіх боків:

"Альберт Гор (віцепрезидент США у 1993-2001 роках - ред.) прямо сказав: пане президенте, якщо ви будете відмовлятися скласти ядерну зброю, до вас будуть застосовані економічні, дипломатичні обмеження та інші санкції. Його підтримали європейські лідери. І Росія також підтримала цю ідеологію".

Раніше ексглава СБУ Ігор Смешко в ефірі телеканалу "Україна 24" заявив, що Україна повинна поставити питання про вихід з договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Джерело Україна 24 Теги