Інженерне диво: озвучені подробиці створення об'єкта "Укриття" для ЧАЕС

Споруду, майже втричі вищу за Статую Свободи, монтували тисячі робочих

Інженерне диво: озвучені подробиці створення об'єкта "Укриття" для ЧАЕС

Чорнобильська катастрофа породила інженерне диво – об'єкт "Укриття", який звели міжнародні компанії. Унікальна будівля є найбільшою спорудою у світі, кожна деталь досліджувалася у лабораторіях і приїхала до України морем. У створенні об'єкта взяла участь маріупольська "Азовсталь" Ріната Ахметова.

Про це повідомляється в сюжеті програми "Сьогодні Новини" на телеканалі "Україна 24". Як розповіла начальниця відділу безпеки об'єкта "Укриття" у 1997-1998 роках Ольга Кошарна, щит із залізобетону, збудований поспіхом після аварії, мав захищати не менше тридцяти років, але "проєктувався він на колінці".

"Коли я в 1998 році була на цьому даху, там тонкий шар жерсті був, там просто діри були, які проіржавіли за 12 років. Тому ясно було, що цей старий так званий об'єкт "Укриття" не простояв би передбачувану кількість років", - каже Кошарна.

Читайте також: Чи витримає захист ЧАЕС падіння літака: чиновник дав відповідь

Популярні відео

Таким чином, були потрібні нові рятівні рішення. Споруду, майже втричі вищу за американську Статую Свободи, тисячі робітників змонтували впритул до місця аварії й затягли на неї надпотужними домкратами. Площа куполу дорівнює десятку футбольних полів, і це не просто дах, а двошарова система з внутрішнім мікрокліматом.

Матеріал за хімічним рецептом, якого вимагав для будівництва нового "Укриття" міжнародний консорціум, виготовили на маріупольській "Азовсталі" Ріната Ахметова. Але до Прип'яті арка потрапила через завод в Італії, де такі товсті бруски перетворили на пласкі листи.

"Сталь перевіряли ультразвуком, її хімічний склад – надсучасний. Сертифікований був кожен лист сталі, це було справжнім викликом", - розповів директор Metinvest Europe Роберто Ре.

З Італії арку розібраною доставили до порту в Одесі вісімнадцятьма суднами, а вже звідти везли до Чорнобиля. В результаті були створені відносно безпечні умови для роботи вахтовиків і для навколишнього середовища.

Читайте також: У Києві відкрилася виставка про Чорнобиль: подробиці

За пів року об'єкт "Укриття" в 10 разів зменшив радіаційне поле зовні, у 5 разів менше доводиться викачувати зсередини заражену воду.

Наступним кроком має стати демонтаж руїн і знезараження під аркою, але тут справа поки стоїть на місці.

Раніше перший заступник голови Державного агентства з управління зоною відчуження Андрій Пляцко в ефірі телеканалу "Україна 24" розповів, як планується відроджувати зону відчуження.

Джерело Україна 24 Теги