Перше обговорення "Великої реставрації" Хортиці: понад 100 учасників і десятки ідей

Експерти обговорили стратегію розвитку унікального острова

Перше обговорення "Великої реставрації" Хортиці: понад 100 учасників і десятки ідей

Облаштування велодоріжок, створення освітнього середовища для школярів, цифровізація послуг, забезпечення доступності для осіб з інвалідністю, маломобільних груп населення, встановлення систем безпеки, сучасного освітлення, бережливе ставлення до природи та збереження автентичності. Про це йшлося під час всеукраїнського обговорення перспектив розвитку острова Хортиця у рамках дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія - велике майбутнє», ініційованого головою Запорізької облдержадміністрації Олександром Старухом.  

До першого етапу обговорень розвитку острова за програмою президента “Велика реставрація”, яка є частиною програми “Велике будівництво”, долучилось понад сто учасників. 

Заступниця міністра культури та інформаційної політики Світлана Фоменко заявила, що зараз є всі підстави говорити про нове майбутнє Хортиці.

“Відсутність фінансування впродовж багатьох років призвела до занепаду Музею історії запорозького козацтва. Але наразі ми дійсно майже впевнені, що об’єкти, які розташовані на острові, увійдуть до проєкту “Великої реставрації", — розповіла Фоменко.

На думку експертки Вероніки Селеги, нарешті можна заявляти про відродження острова, адже вирішення проблем Хортиці стало пріоритетним на державному рівні. 

“Розпочинати варто з великої візії, мрії: як ми разом уявляємо, чим живе острів через п’ять, десять, сто років. Планувати обов’язково необхідно на десятиліття вперед. Чи можливо, аби музей став частиною світового музейного кола, був інноваційним? Це абсолютно реалістично. Або як може острів стати безбар’єрним? Максимально відкритим та доступним для всіх”, — сказала Селега. 

Читайте також: Під Києвом почалося "Велике будівництво" транспортних розв’язок на головних трасах

Експертка з розвитку територій Вікторія Тітова вважає, що Хортиця потребує цілісної стратегії розвитку. На її думку, Хортиця має дуже високий потенціал як рекреаційна територія, де можна організувати відпочинок на кілька днів. 

“І Хортиця врешті може стати дестинацією, зупинкою на шляху до моря. Чому це важливо? Це дозволить заповіднику стати фінансово стабільним”, — наголосила Тітова.   

За словами голови Запорізької ОДА Олександра Старуха, завдяки ініціативі президента України Володимира Зеленського зараз з’явилася можливість відновлення Музею, а до реалізації великих проєктів на Хортиці має бути залучений великий бізнес. 

“Нарешті вирішується болюче питання транспортного сполучення. У грудні відкрито перший міст, будується другий. Хортиця отримає зручне транспортне сполучення. Нова Хортиця — це можливість для розвитку міста, області та прояв самоповаги до себе, до власної історії”, — сказав Старух. 

Загалом під час обговорення від учасників заходу надійшло кілька десятків пропозицій та ідей, які могли б бути втілені на Хортиці. 

Як раніше заявив заступник керівника Офісу президента та координатор “Великого будівництва” Кирило Тимошенко, "Велика реставрація" передбачає відбудову та реставрацію 150 об'єктів культурної спадщини – замків, фортець, музеїв. “Наш дедлайн – максимум три роки. На 2021 рік уже виділено 2 мільярди гривень – сума, яка ніколи раніше за часів незалежності на культурну спадщину не виділялась”, — повідомив він.

Джерело Україна 24 Теги