Україна перейшла на літній час: лікарі розповіли про наслідки для здоров'я

Лікарі дали поради, як адаптуватися до переведення годинників

Україна перейшла на літній час: лікарі розповіли про наслідки для здоров'я

У ніч проти неділі, 28 березня, Україна знову перейшла на літній час. Можливо, востаннє — поки що депутати не змогли скасувати часовий перехід, бо забракло голосів. Хоча від самої ідеї не відмовилися. Відкритим залишається питання: зимовий чи літній? Чи варто проводити реформу часу і до чого тут кремлівські куранти — в сюжеті у програмі "Сьогодні День" на каналі "Україна 24".

Місто Берегове, Закарпаття - тут місцевим мешканцям комфортно жити за угорським часом, бо сонце тут сходить на годину пізніше, аніж загалом в Україні. Ситуація цілком протилежна на Сході: часові переходи двічі на рік зменшують світловий день у Луганській і Донецькій областях. Україна розташована одразу в трьох часових поясах, хоча для дев'яноста п'яти відсотків території зручний саме київський. Переводити стрілки годинників, щоправда, стомилися всі.
 
Враховуючи потреби всіх українців, депутати цього року вирішили назавжди скасувати переведення годинників, а Україні залишитися на зимовому часі. Недоліки цього — дуже ранній світанок і, відповідно, захід сонця. Зате відповідає Європі. А от якби Україна назовсім перейшла на літній час — то синхронізувала б його з країною-агресоркою Росією. Ця теза обурює науковця Ярослава Яцківа. Він — прихильник саме літнього часу для України.

"Є питання опонентів, політиків, що це фактично буде московський час. Нічого страшного. У проєкті, що я подавав, ми називаємо це – київський координований час. Головна мета – максимально використати світлу частину доби. Наші предки жили за сонцем і ми живемо за сонцем", — каже Ярослав Яцків, академік НАН України, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

Читайте також: Перехід на літній час в Україні: озвучені головні аргументи "за" і "проти"

Популярні відео

За скасування часових змін виступають лікарі. Кажуть, вони шкідливі для організму. Такої думки дотримується Тетяна Майкова, лікарка-неврологиня.

"Люди втомлені, роздратовані, агресивні. Це може проявлятися у вигляді головного болю, запаморочення, болю в спині, в суглобах. Це може проявлятися і в серцево-судинній системі", — скаже вона.

Негативні наслідки для здоров'я переведення годинників зараз актуальні.  До порушення сну призводить брак вітаміну D. А він важливий для  лікування і профілактики коронавірусу. 

Лікарка-сомнолог Софія Устьянцева розповіла, як впливає переведення годинників на організм людей. 

"Переведення годинника дійсно впливає на здоров'я людини, хоча і не кардинально. Наукові дослідження показали, що великої шкоди переведення годинників не приносить. Але це стосується людей здорових, молодих, активних. Найбільше схильні до впливу змін біоритму люди з хронічними захворюваннями, особливо серцево-судинної системи. Потрібно було готуватися заздалегідь. Зараз же, коли все сталося, основна рекомендація — не навантажувати організм у найближчий тиждень, намагатися добре відпочивати, лягати спати раніше, займатися спортом, наскільки дозволяє здоров'я. Також важливі правильне харчування, позитивні емоції", — сказала вона.

Також лікарка застерегла від того, щоб при найменших труднощах із засипанням приймати мелатонін — популярний засіб для сну, й дала поради для того, щоб добре спати.

"Я б не рекомендувала застосовувати в масовій практиці мелатонін. Це не такий вже простий препарат, його варто приймати тільки за призначенням лікаря, і він призначається в певних ситуаціях. У всіх різні порушення, почати треба з гігієни сну. Є правила доброго сну: комфортне зручне ліжко, температура 18-20 градусів. За дві години до сну небажано пити і їсти. Можна пити заспокійливі чаї, але знову ж таки, за дві години до сну", — сказала вона.

Читайте також: Скасування літнього часу в Україні: в "Слузі народу" зробили важливе уточнення

Зупинити годинникові гойдалки закликають і економісти. Мовляв, переведення годинників задля економії світла, як це мислилося на початку минулого століття, себе не виправдало.

"Лампочки для освітлення стали вже ефективнішими. Економія на електриці надзвичайно маленька",  — каже економіст Тарас Козак.

Попри провальне голосування за зупинку часових гойдалок, депутати від самої цієї ідеї не відмовилися. Тож, можливо, цієї неділі українці перевели стрілки востаннє.

Джерело Україна 24 Теги