Суд вимагає закрити низку Telegram-каналів: експерт пояснив, чи це можливо

Експерт з кібербезпеки розповів, чи буде ефективним блокування каналів і сайтів

Суд вимагає закрити низку Telegram-каналів: експерт пояснив, чи це можливо

Суд постановив закрити телеграм-канали, які СБУ пов'язує зі спецслужбами Росії. Водночас кримінальну справу про блокування понад 400 сайтів закрили. Чи можна обійти такі блокування, розповів експерт з кібербезпеки Віталій Якушев в ефірі каналу "Україна 24".

"Є дві частини — юридична та технічна. Якщо брати першу, то у нас правове безчинство в країні, заблокувати можна будь-що, будь-хто може подати скаргу, протягнути та заблокувати. Якщо говорити про технічну частину, то блокування йде на рівні провайдерів. У кожного сайту є дві прив'язки: IP-адреса і доменна адреса, тобто те, що ми вбиваємо в адресний рядок. І блокують за однією чи іншою ознакою. В залежності від цього можна обходити блокування. Якщо це доменне ім'я, то сайт його просто змінює. Або, якщо користувачі хочуть використовувати сайт, то вони йдуть через VPN.

IP-адресу також можна змінити. Остаточно заблокувати можна тільки повністю, коли блокується сам сервер і не дають можливості його знову включити. Тоді це можливо. А так це гонитва за примарами", — розповів він.

Читайте також: "З персональними даними в Україні катастрофа": експерт назвав причини

Популярні відео

Телеграм-канал заблокувати ще складніше, сказав експерт.

"Канал блокується на рівні самого телеграма, тоді обійти це блокування неможливо. Але можна завести новий канал, оплатити рекламу на інших каналах, щоб повернути аудиторію, адже є низка каналів, у яких практично одна аудиторія і вони між собою рекламуються. За тиждень можна повернути всю аудиторію на новий канал.

З точки зору дієвості блокувань, якщо це робити постійно, то буде дієво, одноразові акції не принесуть результату. Має бути процес і система, тільки так це працюватиме", —  розповів він.

Раніше адміністратор української Вікіпедії Антон Процюк назвав дві улюблені статті українців.

Джерело Україна 24 Теги