Ведучий "Україна 24" Борис Іванов: "Насамперед я журналіст, змінилась лише локація"

Ведучий загальнонаціонального каналу поділився, як щодня «народжуються» новини в прямому ефірі й що для нього стало ключовим у роботі телеведучого

Ведучий "Україна 24" Борис Іванов: "Насамперед я журналіст, змінилась лише локація"

Борис Іванов незабаром відзначить 20-річний ювілей в журналістиці. Нині в ефірі телеканалу «Україна 24» він першим подає глядачам «порцію» об’єктивних новин та свіжої аналітики. Та мало хто знає, що робота телеведучого, навіть для досвідченого журналіста, може стати неабияким викликом.

У вас величезний бекграунд роботи як кореспондента, журналіста, зокрема й на каналі «Україна». Що спонукало спробувати себе як телеведучого?

Майже рік тому, коли ще планували запустити  канал «Україна 24», головний редактор «Новинної Групи Україна» Юрій Сугак запитав, чи не хотів би я стати обличчям нового інформаційного телеканалу? До того за моїми плечима вже був чималий журналістський досвід, зокрема й на телеканалі «Україна»: працював оглядачем тижневика, випусковим редактором, керівником спецпроєктів… Але завжди уважно стежив за роботою колег-репортерів, подумки проводив інтерв’ю чи редагував текст. Тож пропозиція Юрія потрапила в здобрений ґрунт. До того ж я щиро вважав, що у медіа нині здебільшого ведучі-диктори, а хотілося б ведучих-журналістів. Це ж класика професії!

Зараз, хоча й працюю телеведучим, насамперед я – журналіст. Змінилась лише локація. Мета роботи також та сама – зібрати інформацію, відділити зерно від полови й донести це «зерно» глядачу.

Ефір «Сьогодні. Ранок» стартує о 8:30. З чого й о котрій розпочинаєте ранок? До ефіру готуєтеся заздалегідь?

Мій день розпочинається приблизно о 5:00 ранку з чашки кави та новин – ретельно моніторю видання, яким довіряю, дивлюсь, що змінилося на ранок, адже засинаю також гортаючи стрічки новин… Їду на ефір, який закінчується об 11:00. Далі – «летючка», на якій плануємо, що буде завтра. Разом з випусковими редакторами розробляємо теми, прогнозуємо їх розвиток, пропонуємо гостей, думаємо, як розкривати ту чи іншу подію. Співпрацюємо з гостьовими редакторами й вже ввечері маємо приблизний сценарій ефіру. Удома я ретельно ознайомлююсь зі сценарієм, вивчаю гостей, шукаю, що вони заявляли раніше, аби не повторюватись і донести до глядачів корисне та нове. Інформаційний канал – це ж фактично інформаційний конвеєр: купа новин чи заяв, часто схожих між собою... Тому важливо віднайти, подати новий погляд, оцінити той самий факт з кардинально різних боків. Так, до речі, часто з’являються нові інформаційні приводи. І потім знову все по колу. Але вже інші спікери та заяви...

Що для вас найважче в роботі, зокрема у прямому ефірі? Чи траплялися форс-мажори?

Не можу сказати, що працювати в кадрі – щось нове для мене, однак робота ведучого у студії в прямому ефірі має свою специфіку. Ти ніби так само проводиш інтерв’ю, та в моєму випадку вже не одноосібно, а у співпраці з колегою. Ми повинні бути уважними, аби дати можливість поставити своє запитання і максимально розкрити тему. Зізнаюсь, ніколи не працював «у парі». Власне кажучи, раніше не було проблем у розкритті співрозмовника… Та «Сьогодні. Ранок», як і канал «Україна 24», – це формат різноманітних думок, зокрема й журналістських. Мені пощастило зі співведучою. Олена Чабак – професіонал, добре відчуває співрозмовника, швидко знаходить підхід до людей. З нею легко працювати.

Щодо форс-мажорів чи нетипових ситуацій, пригадую, одразу після запуску «Україна 24» нам довелося коментувати важливу подію в прямому ефірі. У грудні минулого року відбувався обмін військовополоненими. Усі неабияк чекали на повернення українців з полону. Канал «Україна 24» транслював цю вагому для країни подію, а ми коментували. Це був справжній адреналін! Зазвичай про новину повідомляєш, коли вона сталась. Ми ж розповідали про те, що відбувається тут і зараз. Справжній виклик! Потрібно ретельно вивчити бекграунд, знати, хто може бути в списках, кого відпустили раніше, де відбувається подія. Тим паче тема війни, обміну полоненими – завжди гіпервідповідальна і делікатна.

Чи влаштовуєте собі відпочинок від інформації, наприклад, вимикаєте на день телефон?

Єдиний день, коли міг би вимкнути телефон, – субота, оскільки в неділю ми вже думаємо про ефір у понеділок. Я дуже хочу нарешті дозволити собі відпочити від потоку інформації, вимкнути ґаджети хоча б на день, але автоматично відкриваю Twitter і читаю новини, навіть у вихідні чи у відпустці.

Як змінився ваш стиль життя після того, як ви стали телеведучим? Чи змінилося ставлення рідних, знайомих?

У друзів ставлення не змінилося – вони звикли до мене в кадрі. Дружина відповідально поставилася до моєї нової ролі, ретельно стежить за ефірами. Буває, повертаюся додому, а вона каже: «От сьогодні ти був дещо сумний» або «Не опускай так голову в кадрі – в окулярах відбивається світло», «Попрацюй над мімікою» тощо. Я, звичайно, завжди дослухаюся до порад. Тим паче, що вона також працює в медіа, і її думка, не лише професійна, для мене важлива.

Сусід також впізнає, завжди цікавиться і ділиться новинами: «О, а я тебе дивлюся щодня. Прокидаюсь, п’ю чай, вмикаю «Україна 24» і постійно тебе дивлюся. От нещодавно ти казав, що…»

Поділіться кар’єрними планами. Не плануєте, наприклад, запустити авторську програму, «прокачати» себе в новому журналістському жанрі тощо?

Хотів би ділитися знаннями. Наприклад, зі студентами. У ЗМІ працював при різних президентах і прем’єрах, висвітлював революції, працював на війні… Одним словом, є про що розповісти. Тим паче уже маю досвід викладацької діяльності. Щоправда, викладав не журналістику, а музику – гру на барабанах. Музикою взагалі займаюсь майже все життя.

Цікаво було б також попрацювати над аналітичним авторським проєктом. Іноді розмірковую, як розвиватиметься та чи інша новина, подія, і просто розумію, що буде далі, можу спрогнозувати наслідки. Історія ж циклічна…

Джерело Україна 24 Теги