"Попереду в нас проблеми": ексміністр про освіту в Україні

"Не буде довіри, якщо думка експертів, думка студентів, думка освітян владою повністю ігнорується"

"Попереду в нас проблеми": ексміністр про освіту в Україні

Ситуація у сфері освіти в Україні викликає занепокоєння. Про це заявила ексміністр освіти Лілія Гриневич під час Київського безпекового форуму, який транслював телеканал "Україна 24".

"Зараз дуже тривожна ситуація у сфері освіти. І, звісно, не буде довіри, якщо думка експертів, думка студентів, думка освітян, думка громадськості владою повністю ігнорується. Тому що призначення цієї людини (Сергія Шкарлета — ред.)  на посаду виконуючого обов’язки міністра – це ще й обхід Верховної Ради України. Тобто, все відбувається, можна сказати, недозволеними методами та з повним ігноруванням думки спільноти. Спільноти, яка потім повинна працювати та реалізовувати багато дуже змін", — сказала вона.

Популярні відео

Гриневич вважає, що у сфері освіти очікуються великі складнощі. За її словами, після Майдану були закладені величезні трансформаційні процеси в системі освіти:

"І сьогодні, коли ми кажемо, що у нас флешмоб «Руки геть від ЗНО», - я думаю, що ще 2 роки тому нікому навіть спасти на думку не могло б, що буде в дискурсі можливість відміняти ЗНО. А сьогодні кандидат на цю посаду міністра у Комітеті Верховної Ради при співбесіді каже про те, що потрібно скасувати ЗНО, наприклад, на заочну форму навчання.

Що мені дає надію? Тому що погляньте, як тільки розпочалася ця ідея про скасування ЗНО, суспільство піднялося. Тому що завдяки цій реформі дали можливість вступати чесно і за власними результатами дітям. Сьогодні Нова українська школа, яку ми розпочали в парламенті разом з Арсенієм Яценюком і реалізували її потім, ця реформа вже іде, але попереду ще дуже багато складних етапів цієї реформи. І є велика проблема, якщо ми будемо бачити поточну бездіяльність уряду щодо цієї реформи.

Я приведу простий приклад. Я вважаю, що це не просто недбалість і бездіяльність, а це чітко показує, що освіта, та й культура так само, зовсім не є пріоритетами. Наприклад, цьогоріч було забрано з Міністерства освіти майже 5 мільярдів гривень під приводом стабілізаційного фонду боротьби з коронавірусом. Всім нам зрозуміла ця драматична ситуація, яка сьогодні є. Але що відбувається далі? Далі ці гроші не відправляють конкретно на відповідну мету. Ці гроші, в які входило підвищення кваліфікації вчителів, доплати молодим учителям, інфраструктурні проєкти, пов’язані з освітою, - ці гроші направляються на будівництво доріг. Що є абсолютно волюнтаристським рішенням, яке не має жодних підстав. Натомість сфера, яка пов’язана з реформуванням, оголюється від тих сум, які надзвичайно потрібні і не є аж надто великі. В цілому для системи освіти вони дуже і дуже важливі".

Гриневич зазначила, що попереду у нас проблеми з вищою освітою, тому необхідна єдність експертного співтовариства.

"Саме це був перший закон, який був прийнятий парламентом після Революції Гідності. Той закон, який приймав уряд Арсенія Яценюка. Що відбулося? Сьогодні призначається на посаду людина з пулу Дмитра Табачника. Людина, яка за своєю системою цінностей абсолютно інша, і якій чужі питання автономії, демократизації та академічної доброчесності, заради якої власне і було створене нове законодавство. Тому тривога є. Але є і надія, якщо ми справді будемо спільнотою і будемо відстоювати напрацьоване і рухати це вперед експертним середовищем", — сказала вона.

Раніше член парламентського комітету з питань освіти Юлія Гришина розповіла, як зміниться навчання у школах та вишах с 1 вересня.

Джерело Україна 24 Теги