"Хтось нажився, а лікарі хворіють і вмирають": Олег Ляшко про боротьбу з коронавірусом

"Понад 70 тисяч медпрацівників виїхали з України, тому що вісім років навчається людина, щоб отримувати шість тисяч гривень зарплати"

"Хтось нажився, а лікарі хворіють і вмирають": Олег Ляшко про боротьбу з коронавірусом

У студії програми "Україна ввечері" на телеканалі "Україна 24" - лідер Радикальної партії Олег Ляшко.

Щоб подивитися відео програми, перейдіть в кінець інтерв'ю.

Олексій Бурлаков: Триває ефірний вечір. Дякую, що ви залишаєтесь разом з нами – Олена Цинтила, Олексій Бурлаков. Продовжуємо.

Олена Цинтила: Ну, і власне, у нас ще є гість – Олег Ляшко, лідер Радикальної партії України. Добрий вечір!

Олег Ляшко: Вітаю.

ОЦ: Сьогодні ми говоримо про дуже важливі теми, і, направду – набір величезний: це і медицина, ми починали говорити про повені і про збитки на західній Україні, звісно, говорили про трагедію в Києві, і що робити людям.

ОБ: І про політику, моє улюблене, насправді, будемо говорити теж.

ОЦ: Добре, про політику.

ОБ: Не без цього. В Україні сьогодні розпочалося зовнішнє незалежне оцінювання і випускники писали тест з математики, а ось чи дотримались школи всіх протиепідемічних вимог, як, власне, відбувалася підготовка до ЗНО, бачила наша Марина Осмолова, побачимо і ми. … Отже, повертаємось до прямого ефіру і говоритимемо тепер про ЗНО. І будемо, зокрема, говорити і про призначення нового виконувача обов'язків міністра освіти – Сергія Шкарлета. Я не знаю, чи пов'язані ці речі, взагалі, але, пане Олеже, як ви ставитеся до скасування зовнішнього незалежного оцінювання та які наслідки можуть бути – позитивні чи негативні?

ОЛ: Негативно ми ставимся до того, що влада хоче скасувати ЗНО. Це знову щоб по блату вступали? От я в 90-му, коли закінчив школу-інтернат у Борзні, на Чернігівщині, приїхав до Києва вступати на факультет журналістики. На твір відводили три години, я той твір написав за півгодини. І історію здав нормально. І не вступив. Чого не вступив – потому що переді мною було вже все розписано. Там донька першого секретаря, там син голови колгоспу, там ще чийсь брат-сват, і все, і нормальна людина вступити не може. Вернувся назад на Чернігівщину на тракторі працювати. Гній по полях розвозив. Тобто, людина без блату вступити не може. А ЗНО – це можливість по справедливості, в кого які знання – так і поступає. Тому, коли хочуть скасувати ЗНО, це, видно, корупцією хочуть займатися, бо якраз всі вступні оці речі – це ж жнива якраз. Бабки щоб косити, і ті нещасні батьки не знають, де бігати і кому дати, щоб їхня дитина вступила. Тому що будь-які батьки хочуть, щоб дитина вступила, отримала хорошу освіту. Так ось в усіх мають бути рівні умови – хоч ти син депутата чи президента, чи донька колгоспника. Але, якщо в тебе є знання, ти повинна мати шанс реалізувати себе. А сьогодні цей шанс забирають. Ось багато говорять про дистанційну освіту, що на карантині дистанційну освіту проводили, і так далі. У нас половина країни не покрита інтернетом. У сільських школах комп'ютерів немає, ні телевізорів, нічого немає. Яка дистанційна освіта? Дітей просто фактично три місяця викинули із життя, забрали, вони не отримали знання. І сьогодні велике питання, чи здадуть вони ЗНО. І ось це все прописано в меморандумі з Міжнародним валютним фондом – позакривати школи, позакривати лікарні, щоб одні дебіли росли, без знань, без нічого, щоб різноробочими на плантаціях у Польщі працювали. Оце їхня політика. Тому нам треба навпаки піднімати освітній рівень наших людей, щоб вони могли всього в цьому житті досягти.

ОЦ: Слухайте, ну якщо говорити про дистанційну освіту як таку, то вона могла би бути, але, напевно, що доступною. То напевно чиновникам потрібно думати ще про інше, ніж просто запровадження дистанційної освіти? І якщо ми говоримо, наприклад, про шкільні автобуси – обіцяють нам роки-рокенні урядовці цю програму, але досі не закрили. Чи знаєте десь, де закрили?

ОЛ: Та ні. Зрозуміло, що, подивіться, на чому дітей завозять. Ось я наведу свіжий приклад – Борзнянський район на Чернігівщині, знову ж, мої земляки, село Сидорівка. Закривають школу. Тому що, кажуть, що там мало дітей. А як там може бути багато дітей, коли у людей немає роботи, коли вони землю хочуть продати, і взагалі у селі нікого не залишиться. Тобто, це є замкнуте коло, яке треба розірвати. Тобто, є там 30 дітей – беріть їх і вчить, тих дітей. Забезпечте комп'ютерами, дайте сільському вчителю нормальну зарплату, щоби пенсія була. І нехай працюють, навчають діточок. Інтернет проведіть, щоби сільські діти нічим не страждали і не були урізані у можливості доступу до знань, порівняно з міськими діточками.

ОБ: А хто це має робити? Це ж місцева влада має робити, територіальні громади?

ОЛ: Не місцева влада, яка місцева влада? Освітня політика, охорона здоров'я – це все повинна бути державна політика, а не місцева влада. На місцеву владу перевісили всі ці повноваження, а гроші забрали. У місцевої влади, коли стоїть вибір – чи утримувати лікарню-школу, чи полатати під'їзд. Що вони роблять? Вони під'їзд будуть латать. А людей потім скорочують, бо немає грошей на виплату зарплат. І беруть, закривають лікарні, закривають школи, тому що розказують, що в бюджеті нема грошей. Он, уже перекинули на місцеві бюджети фінансування професійно-технічної освіти. Позакривали половину закладів професійної освіти. А як дитині, яка… Не кожен може бути юристом, економістом. У нас в кожному райцентрі тих юристів і економістів навчають. Потім із дипломом юридичним на базарі стоїть торгує. А комусь треба столяром бути, муляром, шахтарем, хліборобом. І треба професійно-технічна освіта. А в основному туди діти які йдуть? Або сироти, або з багатодітних сімей, або з малозабезпечених. Чому цих дітей позбавляють права на освіту? Чому цих дітей прирікають на бідність? Тому що, якщо в тебе немає освіти, ти нічого не можеш добитися, крім різноробочим.

ОБ: Ось пані Олена нам дописує і просить вас поточнити. Пише: Олеже Валерійовичу, чи можете процитувати пункт меморандуму, де сказано про необхідність закриття шкіл та лікарень?

ОЛ: Та хай почитає. Я так розумію, пані Олена читала цей меморандум. Отам, де ви читаєте, пані Олено, про освітню реформу, і про медичну реформу, з дипломатичної мови це перекладається – закриття шкіл і закриття лікарень.

ОЦ: Слухайте, панове, якщо ми вже почали говорити про дітей, давайте поговоримо про скандал, який розгорівся і пов'язаний з дітьми. Профспілки вимагають відставки депутата від "Слуги народу" Галини Третьякової. Про це повідомили у відкритому листі голові парламенту Разумкову. Постійна комісія ради федерацій профспілок назвала позицію нардепа антисоціальною та антигуманною. Нагадаю, ще в кінці травня пані Третьякова, вона голова парламентського комітету з питань соціальної політики, заявила: безробітні, це цитата, "народжують дітей дуже низької якості". Пані Третьякова навела приклад Великої Британії та Сінгапуру, де вживають жорстких заходів для боротьби з безробітними. Зокрема, сказала Третьякова, заступник міністра соцполітики Британії колись узагалі пропонував стерилізувати тих, хто просить соціальну допомогу на дітей. …

ОБ: Питання відставки Галини Третьякової з посади голови Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики має вирішувати фракція. Про це заявила представниця моно-більшості Олена Мошенець в ефірі "Часу Голованова". Каже, Третьякова має пояснити свої слова. …

ОЦ: Що ви скажете, пане Олеже? Потрібно пояснювати?

ОЛ: Третьяковій треба записуватись не в партію "Слуга народу", яку вона зараз представляє, а в НСДАП Гітлера. Гітлер теж розказував, що слов'яни – це недораса, і треба їх винищувати в концтаборах чи спалювати, як це відбувалося у чернігівських і загалом українських селах, коли убивали людей тільки через національність. Чи євреїв знищували тільки тому, що вони євреї. Оце – взагалі расові теорії Гітлера, от вона, яскрава представниця цієї расової теорії. За такою логікою, як вона розказує, що в бідних сімей народжуються діти низької якості, так я теж – дитина отакої низької якості. Тому що, коли мене мама родила у 19 років, батько кинув, мама осталась одна, на будівництві працювала, і в дітдом потім мене віддали. Діти не вибирають батьків, діти не вибирають сімей. Де Господь дасть, там дитина й народиться. І якщо ця сім'я бідна – так завдання держави допомогти і підтримати цю сім'ю. Україна ратифікувала і конвенції відповідні міжнародні про підтримку малозабезпечених сімей. І наша Конституція говорить про соціальний захист. Це обов'язок держави – підтримувати тих дітей. Вона розказує, що ці сім'ї отримують велику допомогу? 800 гривень на народження дитини, 860 гривень на місяць допомога від держави. І вона наводить приклад Сінгапуру, що в Сінгапурі стерилізували жінок, щоб не народжували дітей. Так це вона нам такий приклад хоче? Вони, паразити, перед виборами нам розказували, що будуть долати епоху бідності. А зараз виходить, що в їхньому виконанні епоха бідності – це перестати народжувати дітей. Тому що в Україні, як вони самі визнають, 50% людей за межею бідності. І виходить, що всі ці діти в цих сім'ях – це діти низької якості. У неї ні мозку, ні совісті немає. І ця людина – голова парламентського комітету з питань соціальної політики. Що ми від них можемо хотіти? Ви уявіть, що у них в голові робиться, коли вони таку дурню, єресь, несуть по телевізору? І вона навіть не вибачається. Тому ми вимагаємо негайної її відставки, Третьякової, з посади голови соціального комітету і складання мандату. Якщо вона цього не зробить – партія влади оця несе повну відповідальність за цю антилюдську політику, яку пропагують її представники. Тому ми і розуміємо, чому вони не піднімають допомогу при народженні дитини, чому вони не піднімають зарплати, чому вони не дають людям роботу. Тому що їхня політика – щоб українці взагалі дітей не народжували. Тому що вони діточок фактично дискримінували за ознакою матеріального статку. Це взагалі кримінальна відповідальність. Дискримінація заборонена. І якщо дитина народилась у бідній сім'ї – дайте цій дитині можливість стати на ноги і стати великою людиною. Маса прикладів в історії, коли діти народжуються у бідних сім'ях, а стають великими людьми. А вона, оці уроди моральні, які сьогодні при владі, розказують, що цих дітей треба фактично убивати.

ОБ: Я думаю, що пані Галина, все ж таки, це моя особиста думка, має прокоментувати свої слова, пояснити, адже представники її партії кажуть, що її неправильно зрозуміли, що ці думки нібито висмикнуті.

ОЛ: А коли, ви пам'ятаєте, депутат їхній пропонував собак продати, щоб за комуналку заплатити.

ОБ: Так, і там було пояснення від нього.

ОЛ: І той теж розказував, що його неправильно зрозуміли. Ну якщо у вас язик, як помело, то тримайте його за зубами, якщо ви не здатні сформулювати свою думку.

ОБ: Пане Олеже, я ось до чого – ви є досвідченим політиком, і, я переконаний, що багато тих течій, які ми не бачимо на перший погляд, знаєте. Пані Галина сказала це на початку травня, це давно було. Що тут може бути політичного? Тут може бути щось політичне? Ну, наприклад, якісь там підкилимні ігри, чи щось таке? Ви вбачаєте такі версії?

ОЛ: Дивіться, конспірологічні версії, ви позвіть ось сюди, на моє місце, ворожку з київського залізничного вокзалу, і вона вам розкаже, що тут може бути конспірологічного. А я вам говорю про факт: людина, яка відповідає за соціальну політику, яка має формувати законодавче поле, щоб в Україні було менше бідних сімей, щоб людина могла себе забезпечувати, щоб державна політика підтримки малозабезпечених сімей відповідала тим потребам. Що каже ця людина? Що вони народжують, бідні народжують дітей низької якості. За це треба її вигнати з депутатства і язика відрізати. Щоб не молола дурниць.

ОЦ: Слухайте, панове, треба переходити до іншої теми, бо вся країна слідкує за тим, що відбувається на заході, захід заливає. І востаннє, нагадаю, такий сильний потоп і такий сильний паводок на західній Україні був 2008 року.

ОБ: Так, кілька діб не спадають потужні повені на заході України. Бурхливі хвилі практично змивають цілі населенні пункти на своєму шляху, і сотні будинків затопило. Замість доріг утворились нові річки і пошкоджені навіть залізничні колії. Людей евакуюють гвинтокрилами. Чи не найбільше постраждала від стихійного лиха Івано-Франківщина, там велика вода забрала життя двох людей, ще одну вважають зниклою безвісти. На Прикарпатті зараз працює наш кореспондент Єгор Логінов. Єгоре, вітаємо. Розказуй, що відбувається там зараз …

ОЦ: Спасибі, Єгоре. Єгор Логінов, наш спеціальний кореспондент з Прикарпаття. Бережіться і дякую, що слідкуєте за дуже важливою темою для всієї країни. Нагадаю, що 700 мільйонів гривень, аби подолати наслідки повеней у західних областях України виділив Кабінет міністрів. Про це повідомив у Telegram-каналі прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Найбільше – 480 мільйонів, отримає Івано-Франківська область, Чернівецька та Закарпатська – по 30 мільйонів, Львівська – 10. За словами прем'єра, ці кошти спрямують насамперед аби забезпечити регіони продуктами та питною водою. Також, аби евакуювати і розмістити тимчасово тих людей, які постраждали від великої води, і щоб придбати терміново необхідну техніку для рятувальників, продезінфікувати колодязі і посилити громадську безпеку.

ОБ: Власне, вчора в нашій студії була Юлія Тимошенко, яка у 2008 році була прем'єр-міністром, і вона назвала суму, яку виділили тоді – це п'ять мільярдів гривень.

ОЦ: П'ять мільярдів гривень – це на ті гроші мільярд доларів.

ОБ: Це мільярд доларів. Пане Олеже, зараз 700 мільйонів ми бачимо. Вистачить чи ні – я не думаю, чи варто питати. Скільки треба, як ви думаєте?

ОЛ: Абсолютно недостатня цифра, це ж уже очевидно, судячи з масштабів цієї природної катастрофи. Надзвичайно також постраждала і Буковина, чомусь про це не згадують, але я точно знаю, бо у нас там команда Радикальної партії на чолі із першим заступником голови обласної ради Інгою Маковецькою. Вони теж допомагають постраждалим і інформують мене про ситуацію. Дуже-дуже багато постраждалих. Зараз яке головне завдання – зафіксувати збитки. Нещасні ці люди, їх так жалко, коли корову рятують, поросят рятують, тому що вони з цього живуть. А ця вода забрала все, що ти там збирав впродовж життя. Тому дуже важливо чесно, об'єктивно порахувати ці збитки і компенсувати людям. Я розумію, що там влада як завжди буде робити махінації, занижуватиме вартість втраченого майна для того, щоб зекономити на людях. Так було колись, в Ічні, пам’ятаєте, коли склади ці вибухали і постраждали люди, вікна, двері повибивало, хати порозбивало. І потім люди місяцями ходили за допомогою. Тому надзвичайно важливо, щоб ця допомога була вчасно, а не місяцями будуть довідки збирати і ніхто не дасть цієї допомоги. І друге, безумовно, збільшити видатки для надання допомоги. І звичайно, дуже важливо, щоб мародери не крали, тому що у 2008 році, що ви згадали, там виділили п'ять мільярдів гривень, а я пам'ятаю, потім були великі розслідування, коли на будівництві доріг, будівництві мостів крали, выдкати робили. Тобто, мародери крадуть на всьому святому. І надзвичайно важливо, щоб була дуже, дуже жорстка відповідальність за мародерство – коли крадуть в армії, коли крадуть у лікарні, у медиків забирають засоби захисту, прирікаючи їх на хворобу, коли крадуть на ліквідації наслідків природніх катаклізмів. За це треба просто пожиттєво в тюрму саджати.

ОЦ: Ви знаєте, ви дуже в точку, тому що ось буквально вчора на цьому самому місці сидів пан Генадій Москаль, і ми з ним говорили про те, що на Буковині, в селі Маршинці, це Новоселицький район, з 2008 року відбудовують міст, який знесло повінню. І кожен уряд, який приходить, він виділяє гроші. І я до чого, пане Олеже: тоді, 2008 року, аби швидше відбудувати, було ухвалене рішення не проводити тендери, аби відбудовувати швидше. Тоді це виявилося помилкою, бо потім зрозуміли, що були неякісні роботи і знову бачимо, що з габіонами відбувається, з берегоукріпленням. Що зараз на системному рівні має зробити держава, місцева влада, люди, громади, бо децентралізація, аби не зносило водою?

ОЛ: Для того, щоб не зносило водою, треба насамперед припинити варварськи вирубувати ліси. Я – автор закону і наша команда Радикальної партії – про заборону вивезення з України лісу-кругляка. Чинна влада взяла на себе зобов'язання перед Європейською комісією, що ті дадуть черговий кредит в обмін на скасування мого закону. Тобто, далі будуть варварськи від Карпат до Путивля вирубувати ліси, а кредит, який візьмуть – проїдять і розкрадуть. Тому це – ключове, от природа сьогодні фактично відповідає, це помста природи за варварське відношення, коли в Карпатах вже лісу діти не побачать, вирубується все масово, а потім дивуємся, звідки ті повені. Тому на державному рівні треба раз і назавжди ухвалити рішення – припинити використовувати Україну як дійну корову, як сировинну колонію. Коли вивозять ліс, вивозять землю, вивозять трудових людей, щоб задарма працювали на плантаціях. А до нас завозять готову продукцію і меблі з нашої сировини. Ви чули, скандал днями був – ІКЕА, найпотужніша оця компанія, виготовляє свої меблі з контрабандного дерева, вивезеного з України. Тобто, навіть великі компанії не гребують користуватися контрабандою. А що таке контрабанда? Це варварська вирубка, це не відновлюють лісонасадження, треба в обов'язковому порядку прийняти закон. Ми пропонували це зробить. Зрубав одне дерево – взамін посади два дерева, в обов'язковому порядку, інакше не маєш права ні одного дерева рубати.

ОБ: Дякую, що згадали про розслідування наших європейських колег. Дійсно, це жахлива річ, принаймні я думаю, що нашим глядачам варто теж з ним ознайомитись. Далі новини і після новин знову повертаємось.

ОБ: Олег Ляшко разом з нами, ми продовжуємо розмову.

ОЦ: В уряді занепокоєні тим, що в Україні – серйозний спалах захворюваності на коронавірус. Про це заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. На сьогодні підтвердили вже понад 40 тисяч випадків захворювання на СOVID-19, але, акцентую, це – з початку епідемії. Через різке зростання кількості хворих у деяких регіонах доводиться розгортати лікарні так званої другої черги. …

ОБ: Роз'яснювальна робота щодо необхідності дотримання карантинних заходів – недостатня. Якщо не зупинити поширення коронавірусу, країна посеред літа може вийти на пік захворюваності. Про це на селекторній нараді заявив президент Володимир Зеленський. За останні три дні втричі збільшилась і кількість штрафів для порушників карантину. І найбільше їх – в громадському транспорті, звітують в МВС. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов переконаний – щоденні антирекорди захворюваності на коронавірус фіксують через порушення карантину. … Отже, пане Олеже, у нас був план виходу з карантину, адаптивний карантин він називався. Там було п'ять стадій, п'ять ступенів. Ми, здається, перейшли на наступний, але вимоги нас змушують повернутися назад. Далі в програмі уряду ми бачили пропозиції щодо боротьби з СOVID-19 і щодо карантину. Взагалі, ви бачите стратегію, принаймні, в боротьбі з СOVID-19?

ОЛ: Так само, як і ви, я теж не бачу жодної логіки в діях влади. От, два місяці країна сиділа на карантині. Люди втратили заощадження, втратили роботу. Фіксували в день по 200, по 100 людей, які захворіли. Сьогодні – по тисячі за добу, і всі розказують, що все нормально. Чому – тому що вся країна побачила, що для одних карантин – безробіття і безгрошів'я, а для інших – велюри відкриті, блатні ці гадюшники, торгові центри відкриті, і так далі. Чому маленькі магазинчики, де людина заробляє три копійки, закрили, а великий супермаркет відкритий, де заразитися значно легше. Чому маленькі кафешки, де людина собі на прожиття заробляє, позакривали, а блатні ресторани, як ото "Велюр" той у Києві, де вони збирають сходки ці, ті, хто сьогодні при владі, то вони повідкривали. Тому, коли люди бачать, що немає справедливості, коли самі ті, хто пише правила, їх не дотримується… Подивіться: головного санітарного лікаря оштрафували на 17 тисяч гривень за недотримання вимог карантину. Який же ви приклад показуєте всій країні? По-хорошому – ви маєте у відставку йти, а не нав'язувати людям правила, яких ви самі не дотримуєтесь. Тому «спасение утопающих – дело рук самих утопающих», треба дбати про себе, про своїх батьків, про своїх рідних, мити руки, носити маску, маску носити, дистанції дотримуватися, і не нагружати наші лікарні. Вони, якщо зараз всі хворі туди підуть, будуть добиті зовсім. Наша медицина абсолютно не готова до того, щоб протидіяти цій епідемії. Лікарі досі за свої гроші засоби захисту купують. Чому ми не знаємо прізвища, не оприлюднені, мародерів, які при Льохє-самокату, прем'єр-міністру, вивезли з України тисячі тон захисних засобів? Чому одні нажилися, мільйони, мільярди поховали в офшорах, а лікарі повинні хворіти і помирати, і за свої гроші купувати засоби захисту? Де обіцяні підвищення зарплат лікарям, де вони? Чому вони місяцями йдуть, ці підвищення? Тобто, два місяці карантину фактично прожили бездарно некомпетентні євнухи, які не здатні витратити цей час для того, щоб підготувати медицину, оснастити всім необхідним, запустити виготовлення своїх апаратів вентиляції легень, і тестів, і захисних засобів. А вони тільки піаряться на Китаї і привозять китайський ширпотреб, платимо туди мільйони доларів платників податків, і піаряться на цьому. У себе виробляти потрібно, і повністю себе забезпечувати.

ОЦ: Заради справедливості варто зазначити, що таки і президент дав доручення лікарям збільшити зарплату, і вже з  1 вересня, за словами профільного міністра, вона має бути збільшена для лікарів другої і третьої ланки. Але, ви знаєте, нам дуже багато людей дописують – інфекціоністи, хірурги, нейрохірурги… Просто сьогодні у нас була перша тема – це про медицину, як вижити хірургу вищої категорії на шість тисяч гривень, і люди про це, власне, без кінця запитують.

ОЛ: Подолання епохи бідності, яке вони обіцяли, можливо виключно за рахунок відновлення економіки. Збільшення зарплат, якщо у людей копійчані зарплати – це буде бідність і залежність. А теперішня влада нічого не робить, щоб дати людям нормальну реальну зарплату. Навпаки, забирають у людей майбутнє. Понад 70 тисяч медичних працівників виїхали з України, тому що вісім років навчається людина, щоб отримувати шість тисяч гривень зарплати. Хто за ці дурні гроші працюватиме? Це тільки депутати плачуться, що їм 40 тисяч мало. Якщо тобі мало 40 тисяч – віддай цю зарплату вчителю, лікарю. І я впевнений, що вони будуть щасливі, маючи хоча б таку зарплату.ОБ: Про збільшення зарплат, яке ми зараз озвучили, йдеться і в програмі дій уряду. То ви думаєте, що це не буде виконано теж?

ОЦ: І про ріст економіки в тому числі, ми, власне, про одне питання.

ОЛ:Програма дій уряду, ви ж бачите, вчергове не затвердили. Важливо, насправді, не те, що в тих програмах написано, їх ніхто і не читає, навіть ті, хто пишуть, а важливо, що в реальності робить уряд. До речі, я вам хочу сказати, оце зараз там розпускають чутки, коментують, у тому числі і депутати, що уряд можуть знову відправити у відставку, і так далі. Якщо вже говорити по чесному, то у відставку повинен парламент піти, тому що саме цей парламент формував і уряд мародерів Гончарука, і саме цей парламент формував уряд Шмигаля. І тому розказувати про те, що вони будуть уряд відправлять у відставку, а самі будуть залишаться… А де ваша політична відповідальність? Якщо ви кожні півроку міняєте уряд, це означає, що ви самі некомпетентні і не здатні сформувати уряд, який потрібний Україні. Крім того, багато хто розказує, що от немає програми і тому Шмигаль став слабший, що його можуть відправити у відставку. А Гончаруку сильно помогла програма? Її ж затвердили, і він отримав на рік імунітет. Але наявність затвердженої програми не завадила відправить Гончарука у відставку. Я взагалі вам скажу таку парадоксальну річ: я вважаю, що після подій в парламенті, коли парламент провалив програму дій уряду, Шмигаль насправді сильніший став, а не слабший. Знаєте, чому? Я ж знаю, що там відбувається в парламенті, так от, я вам скажу: це перший прем'єр-міністр, який не бігав по фракціях і групах і не домовлявся, щоб проголосували за його програму. Тому що ця програма дій уряду для будь-якого прем'єр-міністра – виключно треба як імунітет на рік від відставки.

ОБ: А йому не треба?

ОЛ: Знаєте, який у Шмигаля головний імунітет? Це підтримка президента Зеленського. Тобто, Шмигаль, на відміну від інших прем'єрів, не бігає по групах. А вони ж розраховуються нашими грошима народними. То взятки дають, то бюджетні підряди, то откати, щоб проголосували і дали їм імунітет. Коли Зеленський підтримуватиме Шмигаля – оце і є його імунітет. І йому не треба ніяка програма. Коли Зеленський припинить підтримувати Шмигаля – йому не поможе ніяка програма, як не допомогла Гончаруку. Тому насправді Шмигаль ще сильніший став, тому що він показав Зеленському, що він не ховається за програмою і за імунітетом, і що він довіряє Зеленському і, напевно, сподівається, що Зеленський довіряє йому. Тобто, коли ви подивитесь крізь таку точку зору, то я вам скажу, от побачите мій прогноз: Шмигаль піде з відставки прем'єра разом із Зеленським, вони разом підуть. Тому що попробуйте найти прем'єра, який не ховається за імунітетом. Це рідкісна річ сьогодні. А якщо говорити про ті справи, які вони роблять, то, на превеликий жаль, дуже часто їхні справи розходяться із їхніми словами. Обіцяють нові робочі місця, як Гончарук, а знищують, які навіть вони не створювали. Обіцяють зростання економіки, а реально ми бачимо зростання бідності, зростання безробіття і називають дітей з бідних сімей – низької якості. Оце й вся їхня політика.

ОЦ: Давайте рухатися далі. Жити в Україні стає дорожче, кажуть аналітики. Вже з 1 липня мінімальний прожитковий мінімум становитиме аж 2118 гривень, тож у зв'язку з цим вирішили збільшити й мінімальний розмір пенсій. Кому та скільки дадуть – дивимось далі. … 

ОБ: Давайте про це й поговоримо, власне, далі. І про зміни головних показників економіки нашої країни. Пане Олеже, ви казали, що прогнози не будете давати, але я однак спитаю у вас про прогнози. Деякі показники падають, а деякі показники тримаються. Сьогодні міністр економічного розвитку сказав, що вдалося втримати рівень безробіття, що він далі не зростає, але маємо падіння ВВП. Але ми маємо падіння ВВП в усьому світі. То що далі буде з економікою, все ж таки?

ОЛ: Далі робити треба одне – це відновлювати свою економіку. Ставка на національного виробника, ставка на своїх робочих людей. Припинити оту ганебну політику, коли витискають людей з країни. Коли людина робоча не може заробити в Україні, і треба їхати до Польщі, щоб там заробити і прогодувати своїх дітей. От поки Україна не змінить економічну політику, ми ніколи не відмовимося від кредитів, ми ніколи не зможемо злізти із голки цієї фінансової залежності, як наркомани весь час будемо сидіти. Моя політика – купуй українське, плати українцям. Он, уряд чи депутати передрали мій закон, який ми минулого рокі в парламенті робили, і зареєстрували. Дай бог, щоб вони прийняли. Правда, треба було написати, що автор цього закону – Ляшко. Де ми пропонуємо, щоб тендерні закупівлі проводились за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням локалізації, щоб ця продукція вироблялась в Україні, щоб мільярди коштів українців йшли на робочі місця всередині країни. А не купують імпорт і забезпечують робочі місця нашим конкурентам. Як отой відомий злочин Андрія Геруса, коли він поміняв законодавство, запустив в Україну російську електрику, вивели мільярди гривень з України, дали роботу російським шахтарям, російським пенсіонерам за наш рахунок заплатили пенсії, а наші шахтарі бастують під Кабміном, бо їм місяцями не платять зарплат. І нашим пенсіонерам піднімають на 17 чи на півтори гривні пенсію. Що це за підвищення? Курам на сміх, це сльози – півтори гривні підвищення. Совість би мали, ніж отак знущатися над людьми. А чому? А тому, що мільярди виводять за кордон замість того, щоб створювати робочі місця в Україні, щоб податки до бюджету були, і щоб були гроші на виконання соціальних зобов'язань держави. Як може мамочка прогодувати дитину – 860 гривень соціальної допомоги на місяць по догляду за дитиною. На памперси не хватить тих 860 гривень. А це – державна допомога. І зрозумыло, що мамочки бояться народжувати дітей, тому що роботу втратили, доходів немає, підтримки соціальної від держави ніякої, кожна боїться за свою дитину. Як її поставити на ноги, як її прогодувати. Тому я ще раз кажу: є фонд боротьби з коронавірусом, там мільярди, мільярди. Де вони? Хто їх бачив? Де реальна підтримка? Дати нужденним сім'ям, які втратили доходи, ваучер на п'ять тисяч гривень. Хай піде в магазин, купить продукти, купить товари, крім горілки, крім спиртного. От вам реальна підтримка цих нужденних сімей. Скільки хворих в Україні? Яким інсулін треба купувати, серцево-судинні захворювання, онкологія. У них немає роботи, вони втратили бізнес, вони проїли заощадження на карантині – за що їм купувати ліки? Потрібно розширити програму "Доступні ліки", і дати ці ліки безкоштовно людям, тому що для багатьох це питання життя чи смерті. Зростання заборгованості за комуналку вдвічі. За воду не платять, за електрику не платять, за комуналку не платять. Чим це закінчиться? Відключать воду, відключать світло і відключать газ. Що має зробити відповідальна влада? Дайте субсидію тій сім'ї, яка втратила дохід, і заплатіть за комуналку, щоб боргів не було за комуналку, щоб колапсу не було, щоб комунальники, енергетики, газовики получали зарплату, і, щоб у людей вдома було світло, вода та газ. Тому що через борги відріжуть, і людина сидітиме одна. Засіяти кожний клаптик землі в Україні, щоб нічого не гуляло. Оцей коронавірус – можливість вернути людей в село, щоб не в чотирьох стінах у містах сиділи, вовком вили, а на природі, городик рядом, біля хати, корівка, поросятко, курочка, зернятком погодувати. Капустинку, морквинку – виростив, законсервував, і ось тобі на зиму все буде. Буде хліб – буде Україна нормальна, буде багате село – буде достойна Україна. Якщо в Україні не буде корови, не буде людей в селі, не буде роботи, не буде городини – і село буде нещасне, і місто буде нещасне, тому що без села місто пропаде. От яку політику треба, а не землею торгувати і людьми. На жаль, вони не чують наших пропозицій, тому доведеться самим брати владу, щоб реалізувати цю політику.

ОЦ: Але поки ви в процесі, то давайте послухаємо, що уряд пропонує, бо заявляє він не вперше про пенсійну реформу, але на відміну від попередніх реформ, коли до пенсії просто докидали кілька гривень, ця може принципово змінити пенсійну систему. Питання це навіть обговорювали з МВФ, коли готували нову кредитну програму для України. Що відомо про майбутню реформу, яка може стосуватися, зрештою, всіх тих, хто сидить в цій студії і тих, хто по той бік екрану – дивімося. …

ОЦ: Знаєте, що мене здивувало, коли ми обговорюємо питання, як оплачується, що пенсія, а що платять людям за роботу – питання про надстаж. Надстаж – це та кількість років, яку людина працює понаднормово, яка встановлена законом для того, щоб отримувати пенсію. Ну, для жінок це зараз 30 років, для чоловіків – 35. Так ось, за кожен рік, який людина пропрацювала, 31, 37, 38, за кожен рік доплачує держава, знаєте, скільки? 16 гривень. Але з 1 липня, кажуть, буде дорожче – 17 гривень 12 копійок. Я ось про що думаю – мені треба так довго працювати, чи достатньо?

ОЛ: Я вам наведу інший приклад: колишні працівники колгоспів. По 50, по 60 років стажу. Які в них пенсії? Мінімальні. Чому? Тому що працювали або за трудодні, за галочку, або за мішок дерті, або на копійчану зарплат. Тому й всі розмови про пенсійну реформу, вони переслідують одну мету – щоб менше людей вийшло на пенсію і менше получали пенсію, от і все. Щоб зменшити дефіцит Пенсійного фонду. Тобто, неможливо, щоб людина отримувала нормальну пенсію, коли в неї копійчана зарплата. А яку пенсію буде отримувати будівельник, який не оформлений на роботі? Чи той, хто перевозить, маршрутник? Його не оформляють на роботу. А чому роботодавець не оформляє на роботу? Тому що високі податки на фонд заробітної плати і невигідно оформляти. Тому для того, щоб пенсійна реформа була успішна, треба кілька ключових  моментів: не пенсійний стаж піднімати, не страховий стаж піднімати, не пенсійний вік піднімати, а зарплати піднімати – це раз, і друге – це знизити податки на фонд заробітної плати, щоб роботодавець був зацікавлений прийняти і офіційно оформити людину і платити за неї внески. А інакше, коли людина неофіційно оформлена, виходить і отримує соціальну пенсію 1700 гривень, на яку неможливо прожити. Крім того, коли говорять, що кожен має на свій рахунок перераховувати… Багато на свій рахунок перерахує медсестра у Бердичеві чи у Мені, яка отримує чотири тисячі гривень зарплати. Скільки вона перерахує з цієї копійчаної зарплати? І тому хоч 40, хоч 50 років, а пенсія буде та сама копійчана. Тому ключ до нормальної пенсії – це заробітні плати і це зниження податків. Для того, щоб люди були легально оформлені на роботу і отримували легальну, високу заробітну плату.

ОЦ: Панове, ми мусимо віддавати ефірну естафету нашій колезі Віолетті Логуновій. Перед тим дякуємо Олегові Ляшку, це лідер Радикальної партії України.

Популярні відео

Джерело Україна 24 Теги