"Шокові" тарифи: названі ціни на комуналку в країнах Східної Європи

Сусіди України використовують різні способи, щоб економити на комунальних послугах

"Шокові" тарифи: названі ціни на комуналку в країнах Східної Європи

Проблема високих цін на комунальні послуги характерна не лише для України, а й для інших країн Східної Європи.

Як повідомляє телеканал "Україна 24" у своєму сюжеті, в країнах Балтії після розпаду Радянського Союзу тарифи зросли майже утричі. У світі цей період назвали "шоковим".

Зокрема, у Латвії дрова є поширеним способом опалення. Багато людей, аби зекономити на дорогому газі, перейшли на альтернативні види опалення будинків.

"Опалення в Латвії дороге, але якщо ви, наприклад, живете в приватному будинку й у вас є водяна свердловина, у вас є піч, яку ви топите дровами (у Латвії це дуже поширено) то ваша платіжка значно зменшується", - розповіла місцева блогерка Анна Сандерсон.

Читайте також: "Україні загрожує газова голка Росії": нардепка забила на сполох через ціни на газ

Економити на комунальних послугах латвійці почали з 90-х років, коли після розпаду Радянського Союзу вартість квартплати зросла втричі. Ціна на електроенергію зросла з 1 до 3 центів за кіловат-годину.

"Перш за все це була так звана енергетична блокада з Росії. По-друге, це було зростання цін. І було також бажання від'єднатися. Люди розуміли, що вони мерзнуть, але вони від'єднуються від енергетичної системи Радянського Союзу і приєднуються до атлантичної системи Європейського Союзу", - розповів виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк.

Зараз люди можуть самі обирати компанію, яка постачатиме їм газ, воду, світло. Загалом їх на ринку в країнах Балтії близько п'яти.

У сусідній Литві комунальні тарифи зараз такі: світло - близько 10 центів за кіловат-годину, за холодну воду люди платять 77 центів за кубометр, за газ - 61 цент, опалення обходиться литовцям у 84 центи за квадратний метр.

Популярні відео

Зміни на ринку комунальних послуг після розпаду СРСР сталися і в Польщі. Там ціни на комуналку встановлюють приватні компанії, але, як і в країнах Балтії, їх затверджує спеціальна служба регулювання.

"Це сталося тільки один раз, що регулятор не дозволив компаніям підняти тарифи для людей. Та виробники натомість отримали компенсації від держави", - розповів польський професор економіки Вітольд Орловський.

Комуналка обходиться полякам у близько 100 євро на місяць. Аби платити менше, доводиться економити – люди утеплюють будинки ззовні, замість дорогого газу у 35 центів за кубометр використовують електроенергію, що коштує втричі менше.

У Чехії за постачання води, газу, світла та вивезення сміття приватні компанії взялися лише з 2006 року. Раніше послуги надавала держава. Зараз у країні є три великі постачальники, але навіть послуги однієї компанії можуть коштувати по-різному. 

"Тарифи складаються у своєрідний спосіб. Є денний і нічний потік, є тарифи для пенсіонерів, тарифи для старих і для нових будинків", - розповів житель Чехії Ігор Суворов.

Читайте також: Є величезні претензії – ексміністр про плани Кабміну щодо цін на газ

За словами експертів, процес надання комунальних послуг у країнах Східної Європи й досі вдосконалюється. Там зазвичай по кілька приватних компаній, натомість у Західній Європі їх десятки, і державний регулятор майже не втручається в роботу. Найближчим часом ціни на квартплату в Східній Європі, зокрема в Польщі, знову можуть зрости через кліматичну кризу.

"За енергію з вугілля треба заплатити особливі податки, щоб зменшити викиди вуглекислого газу. Тому ціни на енергію з вугілля, а в Польщі вона дуже поширена, треба буде платити дорожче. Це також стосуватиметься і тарифів вивезення сміття", - зазначив професор Орловський.

Нагадаємо, у Полтаві, Львові, Вінниці та інших містах пройшли акції протесту проти підвищення тарифів на газ і електроенергію. Протестувальники, зокрема, перекривали рух на трасі Київ - Харків.

Ексміністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко в ефірі телеканалу "Україна 24" спрогнозував, що в лютому-березні протести через подорожчання комуналки зростатимуть.

Джерело Україна 24 Теги