Транзит газу через Україну зв'язує руки Росії - Макогон про "Північний потік-2"

Гендиректор "Оператора ГТС" прокоментував домовленості про прокачування газу через Україну

Транзит газу через Україну зв'язує руки Росії - Макогон про "Північний потік-2"

Генеральний директор ТОВ "Оператор ГТС України" Сергій Макогон в ефірі програми "Велика п'ятниця" на телеканалі "Україна 24" розповів, які проблеми очікують на Україну після запуску російського газопроводу "Північний потік-2".

"Основна наша проблема – це фактично забезпечення енергетичної безпеки України. Наразі транзит нам гарантує наявність ресурсу на території України, а також це гарантує нам як державі і мілітарну безпеку. Поки в нас є транзит, руки нашого північного сусіда це зв'язує, тому що Україна досі залишається одним з основних транзитерів російського газу до Європи", - пояснив Сергій Макогон.

Читайте також: У нас залишаються можливості для юридичного захисту — Вітренко про транзит газу з Росії

На запитання, чи збереже Україна статус транзитера газу після 2024 року, з огляду на угоду між США і Німеччиною, гендиректор "Оператора ГТС України" відповів:

"Той документ, який я бачив – це більше декларація. Я не побачив там ніяких запобіжників того, що транзит залишиться. Ми не вважаємо, що це угода. Більше того, ми не були стороною цих перемовин між Німеччиною та США".

Макогон також нагадав, що в України є діюча угода з Росією до кінця 2024 року, яка передбачає положення "качай або плати".

"Тому, незалежно від наявності фізичного транзиту через Україну, "Газпром" має до 2025 року сплачувати приблизно 1,3 млрд доларів за транспортування 40 млрд кубометрів газу на рік. У нас є навіть додаткові потужності, які ми постійно пропонуємо. За всю історію транзиту газу через Україну жодного разу не було зупинки транзиту з вини української ГТС", - заявив він.

Читайте також: Україна має отримати компенсацію після запуску "Північного потоку-2" - Плачков

Нагадаємо, США і Німеччина офіційно узгодили завершення будівництва російського газопроводу "Північний потік-2". Вони опублікували "Спільну заяву на підтримку України, європейської енергетичної безпеки і наших кліматичних цілей", повідомляє "Європейська правда".

США і Німеччина відзначили, що в інтересах України і Європи продовжити транзит російського газу через Україну після 2024 року. Німеччина зобов'язується використовувати всі доступні засоби впливу, щоб зробити можливим продовження угоди з Росією про транзит газу через Україну до десяти років.

Крім того, Німеччина продовжить просувати двосторонні енергетичні проєкти з Україною, особливо в галузі поновлюваних джерел енергії та енергоефективності.

Раніше генеральний директор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон розповів, яка єдина гарантія щодо транзиту газу може задовольнити Україну. "Новий контракт на транспортування газу на 10-15 років в обсягах не менше ніж є зараз. Всі інші гарантії, я вважаю, не забезпечують нам наповнення бюджету й отримання достатнього тарифного доходу для компанії", — зазначив він.

Джерело Україна 24 Теги