Економіст розповів, що відбувається з цінами на овочі та фрукти: є два фактори

Інфляція в Україні достроково виконала річну норму

Економіст розповів, що відбувається з цінами на овочі та фрукти: є два фактори

Економіст Андрій Новак в ефірі програми "Сьогодні День" на телеканалі "Україна 24" розповів, від яких чинників залежать ціни на овочі та фрукти в Україні.

"У нас є об'єктивні і змінні фактори, які впливають на ціни. Змінні - це так звана сезонність. Безумовно, сезонність на овочеву і фруктову групи впливає. Полуницю тиждень тому ми купували в середньому за 200 грн, зараз можна купити і за 50 грн. Те ж відбувається і з овочевою групою. Але є постійний фактор - фактор собівартості. З цього фактору у нас з початку року знову різко зросли ціни на всі енергоресурси, причому на всі види одночасно", - пояснив Новак.

Читайте також: Світові ціни на продукти різко змінилися - економіст назвав причини

За словами експерта, коли дорожчають енергоресурси, які є обов'язковим елементом собівартості всіх товарів і послуг, це тягне ланцюгову реакцію підвищення цін на все без винятку.

"В результаті у нас за 5 місяців цього року інфляція виконала, так би мовити, річну норму. Якщо уряд закладав у бюджет інфляцію на рівні 7,5%, то ми вже маємо таку інфляцію за 5 місяців. І це саме через фактор собівартості. Ну а далі попит і пропозиція на ринку. Якщо бігли купувати свіжі наші фрукти, то ціна була високою. Зараз, коли є ризик для домогосподарств, що все пропаде, вони віддають в 4-5 разів дешевше", - сказав він.

Як зазначив економіст, сезонність, попит і пропозиція впливають, але від собівартості нікуди не подітися:

"Якщо інфляція у нас через собівартість, ми її ніяк не можемо перемогти, грошові методи не спрацюють. Ми не можемо обдурити економіку, тільки самих себе".

Читайте також: Людям важко виживати: економіст розповів, чого недоїдають українці

Раніше перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький в ефірі телеканалу "Україна 24" назвав продукти, які можуть подешевшати.

Джерело Україна 24 Теги